GAN190-650EBEZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GAN190-650EBEZ |
Description | 650 V, 190 MOHM GALLIUM NITRIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 11.5A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank DFN8080-8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 12.2mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.8 nC @ 6 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +7V, -1.4V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 96 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 125W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DFN8080-8 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 3.9A, 6V | Base Product Number |