BZX84-C3V6,215
DigiKey Part Number
1727-5033-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5033-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5033-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C3V6,215
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84-C3V6,215 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW