BZX79-B18,143
DigiKey Part Number
1727-BZX79-B18,143CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX79-B18,143TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B18,143
Description
DIODE ZENER 18V 400MW ALF2
Detailed Description
Zener Diode 18 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms