BZX585-C68,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX585-C68,115 |
Description | DIODE ZENER 68V 300MW SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 68 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 300 mW | Supplier Device Package SOD-523 |
Impedance (Max) (Zzt) 240 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 47.6 V |