BZX585-C62,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7 490
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 3 534
Datasheet
Zener Diode 62 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZX585-C62,115
DigiKey Part Number
1727-BZX585-C62,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-C62,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-C62,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C62,115
Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
215 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 43.4 V