BZV85-C16,113 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BZV85-C16,113-954-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZV85-C16,113 |
Description | DIODE ZENER 16V 1W DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 16 V 1 W ±5% Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11 V |
Packaging Bulk | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Through Hole |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 1 W | Supplier Device Package DO-41 |