BZT52-C2V7J
DigiKey Part Number
1727-8133-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8133-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8133-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-C2V7J
Description
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 350 mW ±7.4% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±7.4%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Impedance (Max) (Zzt)
83 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V