BZT52-B75J
DigiKey Part Number
1727-8124-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8124-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8124-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B75J
Description
DIODE ZENER 75V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
175 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 52.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Power - Max
590 mW