1PS76SB40,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1PS76SB40,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 120mA Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1PS76SB40,115 Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOD-323 |
Current - Average Rectified (Io) 120mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA | Base Product Number |