NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0108FZ-FL-YBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Category
Viewing Area
64.50mm L x 16.40mm W
Backlight
LED - Yellow/Green
Voltage - Supply
3.3V
Dot Size
1.25mm W x 1.30mm H
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Mode
Transflective
Background Color
Green
Character Size
10.75mm H x 6.45mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
84.00mm x 44.00mm x 13.50mm