TWR-5/3000-12/500-D12A-C
DigiKey Part Number
811-1829-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TWR-5/3000-12/500-D12A-C
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 12V -12V 3A, 500mA, 500mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Output 3
-12V
Mfr
Current - Output (Max)
3A, 500mA, 500mA
Series
Power (Watts)
20 W
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
3
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)
Voltage - Output 2
12V