MGN1S1208MC-R13
DigiKey Part Number
811-MGN1S1208MC-R13TR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MGN1S1208MC-R13CT-ND - Cut Tape (CT)
811-MGN1S1208MC-R13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN1S1208MC-R13
Description
DC-DC 1W SM 12-8V GAN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 125mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
125mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
67.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
20-SMD Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.57" L x 0.47" W x 0.17" H (14.5mm x 12.0mm x 4.3mm)