MGJ2D052003SC
DigiKey Part Number
811-MGJ2D052003SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ2D052003SC
Description
DC DC CONVERTER 20V -3.5V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -3.5V 80mA, 80mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGJ2D052003SC Models
Category
Current - Output (Max)
80mA, 80mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)