D1U54P-W-1500-12-HB4TC
DigiKey Part Number
811-3527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1U54P-W-1500-12-HB4TC
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 45°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSMI, CE, cCSAus, CQC, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
125 A