BAC10S05DC
DigiKey Part Number
811-BAC10S05DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAC10S05DC
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
79%
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.52" L x 1.08" W x 0.65" H (38.6mm x 27.4mm x 16.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W
Load Regulation
±1%