RHS7J2H101J2M2H01A
DigiKey Part Number
490-17411-1-ND - Cut Tape (CT)
490-17411-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHS7J2H101J2M2H01A
Description
CAP CER 100PF 500V UNJ RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor UNJ Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHS7J2H101J2M2H01A Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C