GRM32DC72A475ME01L
DigiKey Part Number
490-16310-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16310-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16310-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM32DC72A475ME01L
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1210
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM32DC72A475ME01L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)