GRM155R72A391KA01D
DigiKey Part Number
490-GRM155R72A391KA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155R72A391KA01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155R72A391KA01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R72A391KA01D
Description
CAP CER 390PF 100V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R72A391KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)