ECASD41C686M040KA0
DigiKey Part Number
490-ECASD41C686M040KA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-ECASD41C686M040KA0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-ECASD41C686M040KA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD41C686M040KA0
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECASD41C686M040KA0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Murata Electronics
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
68 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm