BU-2031-A-24-0
DigiKey Part Number
314-1512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2031-A-24-0
Description
GATOR TO BANANA PLUG 24"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Alligator Clip, Miniature, Insulated To Banana Plug, Single, Stackable Test Lead 300V 1 Lead, Black
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Black
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bag
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Alligator to Banana Plug
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Alligator Clip, Miniature, Insulated
Temperature Range
221°F (105°C)