LS08-15B15R3P
DigiKey Part Number
2725-LS08-15B15R3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS08-15B15R3P
Description
AC/DC CONVERTER 15V 7.95W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 530mA 176 ~ 418 VAC, 250 ~ 590 VDC Input
Category
Power (Watts)
7.95 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
83%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
6-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.17" L x 0.55" W x 0.79" H (29.8mm x 14.1mm x 20.0mm)
Voltage - Input
176 ~ 418 VAC, 250 ~ 590 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±1.5%
Current - Output (Max)
530mA
Load Regulation
±3%