LM75-10D0512-30
DigiKey Part Number
2725-LM75-10D0512-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM75-10D0512-30
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 71W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 5V 12V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Category
Current - Output 2
3 A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
82%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CE, cURus, UL
Current - Output 1
7 A