LM150-23B24R2-C is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 417
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
MORNSUN- LM-R2 Series 35 W to 350 W, Compact, Enclosed Power Supplies 6016175 | Datasheet Preview
LM150-23B24R2-C
DigiKey Part Number
2725-LM150-23B24R2-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM150-23B24R2-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Size / Dimension
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
6.5 A