LD05-23B24R2-M is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TDK-Lambda
In Stock: 0
MEAN WELL USA Inc.
Traco Power
In Stock: 1
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 230mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
LD05-23B24R2-M
DigiKey Part Number
2725-LD05-23B24R2-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD05-23B24R2-M
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5.5W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
81.5%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±2.5%
Current - Output (Max)
230mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5.5 W