K78L12-1000R3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 21
Datasheet
Recom Power
In Stock: 2 517
Recom Power
Traco Power
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V, -12V 1A, 300mA 8V, 16V - 20V, 36V Input
K78L12-1000R3
DigiKey Part Number
2725-K78L12-1000R3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K78L12-1000R3
Description
DC DC CONVERTER 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1A, 300mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
95%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
3-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.45" L x 0.30" W x 0.69" H (11.5mm x 7.5mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Min)
8V, 16V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Input (Max)
20V, 36V