K7809-500R3-LB is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 240
Datasheet
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 9V, -9V 500mA, 150mA 12V, 8V - 36V, 27V Input
K7809-500R3-LB
DigiKey Part Number
2725-K7809-500R3-LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K7809-500R3-LB
Description
LINEAR REGULATOR REPLACEMENT DC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
500mA, 150mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
93%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
12V, 8V
Size / Dimension
0.40" L x 0.24" W x 0.34" H (10.3mm x 6.0mm x 8.6mm)
Voltage - Input (Max)
36V, 27V