MPQ8636GL-10-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 97
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 13-VFQFN
MPQ8636GL-10-Z
DigiKey Part Number
MPQ8636GL-10-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ8636GL-10-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 10A 13QFN
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Voltage - Output (Max)
13V
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
13-QFN (3x4)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V