LFCG-2000+
DigiKey Part Number
3157-LFCG-2000+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-LFCG-2000+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-LFCG-2000+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFCG-2000+
Description
CER FILTER 2.35GHZ LOW PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.35GHz (Cutoff) Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 1.7dB 0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
1.7dB
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Frequency
2.35GHz (Cutoff)
Height (Max)
0.042" (1.08mm)