SMAJ20E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 815
35.8V Clamp 13.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ20E3/TR13
DigiKey Part Number
SMAJ20E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ20E3/TR13
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.8V