PIC16F88T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F88T-I/SS |
Description | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F88T-I/SS Models |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 368 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 7x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 20-SSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |