PIC16F722AT-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F722AT-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F722AT-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F722AT-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F722AT-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F722AT-I/SO Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)