PIC16F57-I/SS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC16F57-I/SS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F57-I/SS |
Description | IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 28-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F57-I/SS Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 72 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
Part Status Active | Oscillator Type External |
DigiKey Programmable Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor PIC | Mounting Type Surface Mount |
Core Size 8-Bit | Supplier Device Package 28-SSOP |
Speed 20MHz | Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |