PIC16F18126-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC16F18126-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18126-I/P
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 14-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18126-I/P Models
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 29x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)