PIC16F18124T-I/ST | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F18124T-I/ST |
Description | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 14-TSSOP |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 29x12b SAR; D/A 2x8b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type External, Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 14-TSSOP |
Connectivity I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART | Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |