PIC16F18115-I/SN
DigiKey Part Number
150-PIC16F18115-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18115-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18115-I/SN Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)