PIC10F206-I/P
DigiKey Part Number
PIC10F206-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F206-I/P
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC10F206-I/P Models
RAM Size
24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
4MHz
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)