DSPIC33FJ12GP202-I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ12GP202-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ12GP202-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ12GP202-I/SO Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40 MIPs
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)