ATSAMR21G18A-MUTA6
DigiKey Part Number
ATSAMR21G18A-MUTA6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATSAMR21G18A-MUTA6
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHz 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Category
Memory Size
256kB Flash, 32kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
28
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
11.3mA ~ 11.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
7.2mA ~ 13.8mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C