ATSAMR21G18A-MFT
DigiKey Part Number
ATSAMR21G18A-MFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATSAMR21G18A-MFTCT-ND - Cut Tape (CT)
ATSAMR21G18A-MFTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATSAMR21G18A-MFT
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHz 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
ATSAMR21G18A-MFT Models
Category
Sensitivity
-99dBm
Mfr
Memory Size
256kB Flash, 32kB SRAM
Series
Serial Interfaces
I2C, SPI, UART, USART, USB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
GPIO
28
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
11.3mA ~ 11.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
7.2mA ~ 13.8mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C