5KP18CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 287
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
32.2V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP18CE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP18CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP18CE3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V