F8025X12B-FSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025X12B-FSR-EM
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 51.0 CFM (1.43m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
35.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.480A
Air Flow
51.0 CFM (1.43m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)