SPU03N-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 93
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 21.6V - 26.4V Input
SPU03N-12
DigiKey Part Number
1866-4863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPU03N-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.77" L x 0.30" W x 0.40" H (19.6mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA