SDM30-24S12
DigiKey Part Number
1866-4449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM30-24S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM30-24S12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.63" H (50.8mm x 50.8mm x 16.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A