SD-350D-12
DigiKey Part Number
1866-4434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-350D-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 29.2A 144V Input
Category
Current - Output (Max)
29.2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
350W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
81%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
72V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
144V
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V