SD-150B-12
DigiKey Part Number
1866-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-150B-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 12.5A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
150W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
75%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
19V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
7.83" L x 4.33" W x 1.97" H (199.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V