SD-100B-24
DigiKey Part Number
1866-4404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-100B-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 101W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Efficiency
78%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
19V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V