RSP-150-7.5
DigiKey Part Number
1866-4228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-150-7.5
Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 150W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 7.5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-150-7.5 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.83" L x 3.90" W x 1.18" H (199.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
7.5V
Current - Output 1
20 A