RSP-100-12
DigiKey Part Number
1866-4206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-100-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 102W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-100-12 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
86%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
8.5 A