RPS-500-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 18
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-500-12
DigiKey Part Number
1866-5598-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-500-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.69" H (127.0mm x 76.2mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
26.7 A