RPS-120-15
DigiKey Part Number
1866-4017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 84W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
5.6 A